Jak pomáhá léčba světlem?
2. listopad 2015 Roman Beneš komentáře (0) 802 objevných slovStejně jako se neobejdeme bez vzduchu, vody a jídla, tak náš organismus nemůže fungovat bez světla, což ostatně platí pro prakticky všechny živé organismy na Zemi. V dnešní uspěchané době si však mnozí z nás denního světla příliš neužívají, protože jsou neustále zavření v kancelářích, na pobyt na slunečním svitu si jen těžko nacházejí čas. Světlo je přitom pro lidský organismu velmi důležité. Proto se v poslední době zvyšuje zájem o takzvanou léčbu světlem.
Stejně jako se neobejdeme bez vzduchu, vody a jídla, tak náš organismus nemůže fungovat bez světla, což ostatně platí pro prakticky všechny živé organismy na Zemi. V dnešní uspěchané době si však mnozí z nás denního světla příliš neužívají, protože jsou neustále zavření v kancelářích, na pobyt na slunečním svitu si jen těžko nacházejí čas. Světlo je přitom pro lidský organismu velmi důležité. Proto se v poslední době zvyšuje zájem o takzvanou léčbu světlem.
- Co je léčba světlem
- Postup domácí léčby světlem
- Proč využít léčbu světlem
- Co je potřeba
- Jak dlouho léčba potrvá
Co je léčba světlem?
Léčba světlem je terapií, která využívá moderních přístrojů a zařízení. Ty produkují světlo, které simuluje svit a působení slunečního záření na lidský organismus. Díky pravidelné terapii se tělo dokáže lépe bránit vůči nejrůznějším chorobám, ale i třeba únavě. V současné době se provádí léčba světlem především na specializovaných klinikách a centrech. Na trhu jsou ale i zařízení, díky nimž si světelnou terapii můžete dopřát i v pohodlí a klidu domova.
Postup domácí léčby světlem
K domácí léčba světlem se nejčastěji používají plnospektrální lampy, které lze již běžně pořídit. Jedná se vlastně o stimulátory slunce, které produkují světlo až o intenzitě kolem 10.000 luxů.
Každý přístroj funguje v zásadě na stejném principu. Doporučuje se využívat vždy v ranních hodinách ihned poté, co se probudíte.
Přístroj stačí jednoduše zapojit a sednout si do patřičné vzdálenosti před něj. Konkrétní vzdálenost záleží jednak na typu přístroje, jednak také na to, jak citlivou pokožku máte. Čím více je citlivější, tím byste měli od přístroje sedět dále, případně i kratší dobu. Obvykle se doporučuje mít obličej ve vzdálenosti cca 25 cm od obličeje. Terapii lze využívat také během dne, večer se však už nedoporučuje.
Kvalitní přístroje na léčbu světlem by neměly mít žádné vedlejší účinky, jsou tak zcela bezpečné. Vzhledem k tomu, že nevyzařují žádné infračervené ani ultrafialové záření jako sluneční paprsky, neohrozí ani zdraví vaší pokožky a očí. Během sezení nedochází ani k oslňování očí, nejde tak o žádnou nepříjemnou proceduru.
Proč využít léčbu světlem?
Jak jsem již zmínil v úvodu, každý člověk potřebuje ke svému životu a zdraví dostatek denního světla. Díky speciálním lampám si nedostatek pobytu na světle plně vynahradíte.
Léčba světlem se doporučuje zejména v případě, že trpíte sezonními depresemi a únavou. Typicky se jedná například o jarní a podzimní únavu. Na podzim, kdy se venku pozdě rozednívá a brzy stmívá, je kontakt s denním světlem pro mnohé z vás minimální. To přináší pocity deprese, ale i zvýšenou únavu a s ní související další doprovodné jevy.
Léčba světlem pomáhá na:
- Zvýšenou únavu
- Stres
- Poruchy spánku
- Stavy úzkosti a deprese
- Špatné soustředění
Díky světelné terapii může dojít k výraznému zmírnění či úplnému odeznění těchto neduhů.
Co je potřeba
Pro domácí využití si stačí pořídit kvalitní přístroj pro léčbu světlem. Pro léčení sezonních depresí je nejvhodnější plnospektrální lampa, která funguje jako simulátor slunečního záření.
Jak dlouho léčba potrvá?
Při denním využívání lampy by se měly první výsledky dostavit už po pouhém 1 týdnu. V odborných klinických zařízeních, kde se pracuje s nejkvalitnějšími přístroji, trvá terapie vždy 1 – 2 týdny, přičemž stačí zhruba 30 minut sezení před lampou denně.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!